چرا مسلمانم؟

rabbani1 دسته‌بندی نشده

سلام. یکی از سوال های چالش برانگیز در زندگی جوانان همین سوال است، “چرا مسلمانم؟”. سؤالی که گاه به خاطر رودربایستی پنهان می شود، گاهی به صورت هایی تغییر یافته ابراز می شود و گاهی هم دست نخورده مطرح می شود. من هم به دنبال جواب به صفحه ای عربی رسیدم که مطالب را دور هم جمع کرده و خلاصه ای ارائه داده بود. ترجمه اش را با کمی تغییر اینجا می نویسم. امیدوارم مفید واقع شود.
یک نکته: استاد جوانی داشتیم که می گفت اهل کتاب تا بخشی از توحید(مثلا وجود خدا و بعضی صفات) همراه ما هستند و بعد جدا می شوند، مذاهب دیگر هم در نبوت و گاه امامت با ما مشترکاتی دارند و بعد از ما جدا می شوند و ما شیعیان در این عقاید مشترک می توانیم از تلاش های آن ها(تلاش های فرهنگی و علمی مثلا) استفاده کنیم. این سخن را فقط نقل می کنم اما به نظرم اشتباه نمی رسد، البته با در نظر گرفتن اینکه این استفاده نباید کورکورانه باشد.

چرا مسلمانی؟

باید ایمان مسلمان از سر اطمینان و رضایت کامل عقلی باشد که شکی در آن راه نیابد. چون اسلام تقلیدی کورکورانه نیست، مثل برخی ادیان و مسلک ها که به پیروانشان می گویند: چشمانت را ببند و مرا پیروی کن… اسلام به اهلش آرامش قلب، شادی روح و رضایت عقل بخشیده است چراکه دین راستین خدا که هیچگونه باطلی به آن راه ندارد اسلام است.

و اینکه مسلمانی از دینش راضی ست به خاطر این است که: اسلام دین خداست که تمام پیامبران خدا به آن دعوت کرده اند از زمان پدر بشریت، آدم، و یک یک انبیا تا حضرت محمد صلی الله علیه و آله، پس از رشد عقل بشری با آمدن مدام پیامبران به سویشان و انباشته شدن تجارب تاریخی بر آن ها.

و همچنین به خاطر: تناسب این دین عالی با فطرت انسان و پاسخگویی اش به نیاز های مادی و روحی او و همخوانی اش با عقل او در عقاید، اعمال عبادی، اخلاق، معاملات و تمام دستوراتش.

و همینطور به خاطر اینکه: این دین با چیزهایی آمده که عقل های سالم تاییدش می کنند ویا درکشان برایشان مقدور است؛ و با چیزی نیامده که به طور کل عقلا محال باشد. بر خلاف سایر ادیان که با باطل و خرافات و توهمات مخلوط گشته.

و به این خاطر مسلمان ایمانش روز به روز زیاد می شود؛ و هرچه دانش پیشرفت کند و علوم نو شوند و کشفیات ظاهر شود، ایمان مسلمان به این دین بزرگ افزوده می شود. و تمام کشفیات علمی مؤیدی برای دین اسلام می آورد و متناسب است. همانگونه که خداوند بلند مرتبه می فرماید: به زودي نشانه‏ هاي خود را در اطراف جهان و در درون جانشان به آنها نشان مي‏دهيم تا آشكار گردد كه او حق است، آيا كافي نيست كه او بر همه چيز شاهد و گواه است. (فصلت، ۵۳)

و می فرماید: و ما اين كتاب (آسماني) را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز است، و مايه هدايت و رحمت و بشارت براي مسلمانان است. (نحل، ۸۹)

پس هر آنچه در اطراف ماست باعث می شود مسلمان با سری بر افراشته و با صدایی بلند بگوید: من مسلمانم؛ چون هرآنچه هست به صحت اسلام و عظمتش گواهی می دهد.

و خداوند داناتر است.

مسلما یکی از مواردی که می توان در این زمینه به آن اشاره کرد، قرآن و اعجازات مختلف پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است که متاسفانه در این مقاله به آن اشاره نشده بود. اما جای دیگر مطلبی در این باب خوانده ام و شنیدن درمورد قرآن از عرب زبان ها شیرین تر است. سعی می کنم اگر آن مقاله را دوباره پیدا کردم ترجمه ای از آن قرار دهم. یاعلی

منبع

2 دیدگاه

 1. خود تعریفی و خود بزرگ پنداری دلیلی بر مسلمانی نیست. شما دلیل ارایه نکردید. علوم بشری اتفاقا بطلان عقاید اسلام هست.
  من که دلیل درستی بر مسلمانیم ندارم

  1. سلام برادرم، علی آقا
   نظر شما نیاز به پاسخ مفصلی داره که باید در قالب یک مطلب بگویم. اگر دوست داشته باشید می تونیم قراری بگذاریم تا بتوانم همه ی مسائلی که در ذهنتان هست را بشنوم و در تنظیم اون مطلب ازش استفاده کنم. متاسفانه من هم درحدی نیستم که توانایی به پاسخ داشته باشم، اما یک محقق نوپا هستم. می توانم درباره سوالاتی که هست از منابع مطالبی را کسب کنم که شاید شما را و درونم را خوشحال کند. اگه مایل بودید هم رو ببینیم آب هویج مهمان من 🙂
   در این زمینه واقعا اعجاز قرآن نقش مهمی در حل مسئله داره. یعنی وقتی یک چیزی ادعا میشه باید مستقیم رفت پیش کسی که اون ادعا رو کرده. ادعای اسلام را پیغمبر اسلام کرده. معجزاتی هم داشته اند که مانا ترینش قرآن هست. حالا چون قرآن، یعنی اون معجزه، الآن در دسترسه مستقیم میریم سراغ بررسیش؛ بررسی تاریخش، لفظش، محتواش. البته بررسی لفظ برای ما که با عربی آشنایی سطحی داریم مقدور نیست اما در دو حوزه دیگه می تونیم وارد بشیم و ان شاء الله میشیم.
   شاید این مسیر طولانی به نظر برسه اما هیچ چیز مثل شوق قدرت گذروندن راه های طولانی رو به ما نمیده. پس اول بهتره واقعا خودمون رو نیازمند به حل این مساله اساسی بدونیم و همین سوخت ماشینمون میشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *